Все про ануїтетний кредит: що це, як розраховується, плюси та мінуси

Оновлено 18.02.2025

Щоб кредитування було максимально вигідним і зручним, важливо розібратися з основними пунктами кредитного договору. В цьому документі, який підписується кредитором і позичальником, завжди зазначено спосіб погашення грошової позики. Банки та МФО в Україні пропонують клієнтам диференційовані, а також ануїтетні платежі, яким і буде присвячено цю статтю.

що таке ануїтетний кредит?

Що таке ануїтетний платіж?

Перш, ніж детально розглянути ануїтетний спосіб погашення кредиту, нагадаємо, що таке платіж за позиками.

Платіж за кредитом — це певна сума, яку позичальнику потрібно регулярно (кожні 10 днів, щомісяця, наприкінці терміну позики тощо) вносити на рахунок кредитора. До регулярних платежів різних кредитних установ включено як мінімум два складника — тіло кредиту (основна сума боргу) та відсотки.

Ануїтетний графік погашення кредиту означає, що платежі протягом усього терміну кредиту будуть однаковими, фіксованими. Наприклад, якщо кредит оформлено на 6 місяців за ануїтетною схемою, усі ці пів року позичальник щомісяця платитиме, скажімо, 500 грн. При диференційованій схемі кредитування, яка вважається класичною, сума виплати щомісяця змінюється, причому в перші місяці вона вища, а далі поступово знижується. Наприклад, першого місяця платіж може становити 650 грн, наступного — 635 грн і так далі. Така різниця у сумах платежів пояснюється різними формулами, які застосовують при ануїтеті та диференційованій системі.

Платіж за кредитами: формування, основні складники

Отже, платіж за позикою включає тіло кредиту та відсотки (крім цього, деякі кредитори додатково стягують різні комісії). На нашому сайті ви можете будь-коли дізнатися, які умови пропонують різні мікрофінансові організації в Україні та вибрати для себе оптимальний варіант.

Приклад розрахунку платежів

Позичальник позичив у МФО 1000 грн під 1% на добу на 10 днів. Тіло кредиту — це позичена тисяча. Помноживши 1000 на 1% на день, ми отримаємо розмір щоденних відсотків — 10 грн, а помноживши це число на 10 днів, отримаємо загальну суму відсотків, так звану переплату — 100 грн. Таким чином, наприкінці терміну позичальнику потрібно віддати 1000 + 100 грн (тіло кредиту + відсотки).

У наведеному прикладі з позикою в МФО використана стандартна схема погашення кредиту ануїтет, за якої відсотки нараховуються одразу на всю суму й на весь термін виплати.

Якщо порівняти диференційований та ануїтетний платіж, важливою відмінністю є те, що перший передбачає нарахування відсотків на непогашену частину позики.

Наприклад, на позику 1000 грн, взяту на 3 місяці, при диференційованому варіанті відсотки на всю суму нараховуються лише в першому місяці. У другому місяці вони зменшуються, оскільки нараховуються на ту суму тіла кредиту, яка вже виплачена в першому місяці (наприклад, якщо клієнт першого місяця заплатив 300 грн з тіла кредиту, відсотки нараховуються лише на 700 грн, а не на 1000 грн).

Види ануїтету

Ануїтетні платежі використовуються не лише у кредитуванні. Такий графік погашення, що передбачає внесення однакових платежів через однакові проміжки часу, застосовується також у страхуванні та інвестуванні. Своїм клієнтам фінансові організації пропонують:

  • фіксовані та плаваючі ануїтети;
  • формули з простими та складними відсотками.

Крім того, існують різні варіанти внесення платежів за часом — внесок за кредитом може бути затребуваний як наприкінці платіжного періоду, так і на початку (наприклад, на початку кожного місяця). Скажімо, клієнт бере позику 10000 грн, а перший ануїтетний внесок за умовами кредитного договору йому потрібно сплатити не через місяць, а під час оформлення документів. Схема виплат на початку періоду отримала назву ануїтет пренумерандо, наприкінці платіжного періоду — ануїтет постнумерандо.

Переваги та недоліки ануїтетного способу погашення кредиту

Кредитні організації світу використовують і диференційований, і ануїтетний метод погашення кредиту: кожен із них має свої плюси та мінуси. Розглянемо основні з них.

Для багатьох суттєвим фактором є те, що ануїтетний платіж — це можливість легко планувати бюджет, оскільки протягом усього терміну виплати позики сума платежу залишається однаковою. Клієнту потрібно просто визначитися з комфортною для нього щомісячною сумою погашення і спокійно вносити її в один і той самий час, наприклад, кожні 10, 20 або 30 днів. Для порівняння: виплати за диференційованою схемою на початку терміну кредиту на одну й ту саму суму позики набагато вищі, ніж за ануїтету.

Мінусом можна вважати те, що при довгострокових позиках ануїтетна форма погашення кредиту з фіксованими платежами менш вигідна, ніж диференційований варіант. Справа в тому, що ануїтетна схема нарахування відсотків сформована так, що на початку строку погашення грошової позики основна частка виплати припадає не на тіло кредиту, а на відсотки. Наприклад, якщо термін кредитування становить 6 місяців з регулярним фіксованим платежем 1000 грн, то в перші місяці більша частина цієї тисячі — це відсотки, і лише наприкінці терміну більша частина цієї суми становитиме тіло кредиту. При диференційованій схемі структура виплат протилежна.

Формула і приклад розрахунків ануїтетних платежів

Позичальники часто запитують, як розрахувати ануїтетний платіж. Це можна зробити трьома способами:

  1. Самостійно провести розрахунки за спеціальними формулами (слід зазначити, що кредитори використовують різні методики розрахунків).
  2. Зробити підрахунки в Excel (програма має спеціальну функцію).
  3. Скористатися кредитним калькулятором конкретної фінансової організації (більшість із них пропонують цей зручний інструмент на своїх сайтах).

Для прикладу самостійно здійснимо ануїтет розрахунок за такою формулою:

Щомісячний платіж (ануїтет) = K × S

де S — сума кредиту, K — коефіцієнт ануїтету

K = i × (1 + i)n / ((1 + i)n – 1),

де: i — місячна відсоткова ставка (розраховується за формулою: річна ставка / 12 / 100); n — кількість місяців, протягом яких виплачується кредит.

Отже, щоб дізнатися про величину щомісячного ануїтетного платежу за формулою, спочатку необхідно вивчити умови позик. Відсоткові ставки, доступні терміни кредитування, а також інші важливі відомості, наприклад, у яких МФО зараз є акції та де можна спробувати оформити кредит онлайн без відмови, ви можете уточнити на нашому сайті.

Для нашого прикладу візьмемо такі дані:

  • S (сума/тіло кредиту) — 5000 грн.
  • I (відсоткова ставка): припустімо, річна ставка — 328%, тоді місячна відсоткова ставка становитиме 328 / 12 / 100 = 0,27.
  • N (термін кредитування) — 6 місяців.

Тоді:

Коефіцієнт ануїтету = 0,27 × (1 + 0,27)6 / ((1 + 0,27)6 – 1) = 0,27 × (4,2 / 3,2) = 0,35.

Щомісячний платіж (ануїтет) = 0,35 × 5000 = 1750 грн.

* Наведені розрахунки — приклад, без прив’язки до будь-яких кредитних програм і кредитних організацій.

В Україні МФО практично завжди використовують ануїтетні платежі за кредитами. Позичальникам не потрібно щоразу користуватися складними формулами: попередній розрахунок легко здійснити онлайн на сайті. Достатньо вказати потрібну суму та строк позики — і калькулятор у реальному режимі часу розрахує суму відсотків і запропонує графік погашення заборгованості.

Чи можна достроково погасити ануїтетний кредит?

У всіх кредиторів — свої правила продовження (пролонгації) та дострокової виплати грошових позик. Однак, як показує практика, більшість кредиторів дають можливість позичальникам як продовжити позику, так і зменшити її термін. Ануїтетна схема погашення кредиту, так само, як і диференційована, дає змогу заощадити гроші за рахунок швидшої виплати позики. Інформація, як це зробити, є на сайтах МФО. Клієнт, виплативши борг на кілька днів, тижнів чи місяців раніше передбаченого терміну, заощаджує гроші на відсотках.

Ануїтетна vs диференційована схема: головні відмінності

Отже, диференційована схема виплат за кредитом та ануїтет відрізняються системою розрахунків та структурою регулярного платежу.

ОсобливостіАнуїтетДиференційований (класичний) платіж
Форма платежуАнуїтетні платежі — однакові на весь термін виплати боргу. Регулювати розмір платежу можна, вибираючи різні терміни кредитування (що триваліший кредит, то менший щомісячний платіж; що менший термін позики, то вищий регулярний платіж).Схема передбачає виплату диференційованих (різних за розміром) платежів. Сума платежу в кожний наступний період скорочується.
Структура платежуНа початку виплати кредиту основна частка платежу — це відсотки. Наприкінці погашення позики співвідношення змінюється: частка тіла кредиту зростає, а частка відсотків зменшується.У кожний наступний період відсотки нараховуються на залишок кредиту (заборгованості), тож сума кожного нового платежу зменшується.
Сума переплатиЗагальна сума переплати за схемою ануїтет зазвичай більша, ніж за диференційованої системи. Проте рівномірність платежів та інфляційні процеси часто компенсують цей недолік.Диференційовані платежі переважно використовують у довгострокових великих кредитах, наприклад, іпотеці. Загальна переплата тут, як правило, нижча.
Ануїтетна vs диференційована схема

Висновки

Останнім часом кредитори переважно використовують ануїтетну схему виплат (це стосується як МФО, так і банків). Що таке ануїтетний кредит? Це позика, що передбачає однакові регулярні щомісячні платежі протягом усього терміну кредиту. У структурі платежу у перші періоди виплат основну частку становлять відсотки, тоді як у заключних виплатах основна сума — це тіло кредиту. Зменшити переплату за ануїтетом можна шляхом дострокової виплати боргу.

Прокрутка до верху