Які російські МФО та банки працюють в Україні?

Оновлено 26.08.2024

Згідно з дослідженням NV Business, російські банки продовжують працювати в Україні, хоча їх присутність поступово зменшується. Національний банк України (НБУ) наголосив, що банки з російським корінням, які все ще присутні на ринку, перебувають під наглядом регулятора відповідно до вимог законодавства.

“Російський капітал, чи то державний, чи приватний, не має місця в Україні”

Андрій Пишний, Голова Національного банку України (НБУ).
Які російські МФО та банки працюють в Україні?

Основні пункти статті NV Business:

  • У фінансовому секторі України російський капітал тривалий час розширював свою присутність.
  • З початком російської агресії в Криму та Донбасі російські банки стали виводити свої активи з українського ринку.
  • На початку 2022 року в Україні залишалося п’ять банків, власниками яких були громадяни Росії або російські державні структури.
  • Зараз російські банки становлять менше 4% від загальних активів і обсягів клієнтських коштів.
  • У зв’язку з санкціями, накладеними на російських громадян, їх активи заблоковані, заборонені фінансові операції та в’їзд в певні юрисдикції.
  • Деякі небанківські фінансові установи також належать російським громадянам, які перебувають під санкціями.
  • Національний банк України активно працює над виведенням російського капіталу з фінансового сектору України.

Які російські банки працюють в Україні

Станом на 1 лютого 2022 року в Україні було п’ять банків, кінцевими власниками яких були особи з російським громадянством або російські державні структури. Це МП Банк (100% належить Сбербанку Росії), Промінвестбанк (99,77% належить державній корпорації розвитку ВЕБ.РФ), Перший інвестиційний банк (ПІН Банк, 88,9% належить Євгену Гінеру), Форвард Банк (Рустам Таріко), Сенс Банк (раніше Альфа-Банк, ключові власники – Андрій Косогов, Михайло Фрідман і Петро Авен).

За загальними активами їх сукупна частка склала 9,6%, а за обсягом коштів клієнтів – 6,5%, повідомили НВ Бізнес в прес-службі НБУ.

Першими цей список покинули МП Банк і Промінвестбанк. Рішення про їх ліквідацію НБУ прийняв 25 лютого, на другий день після початку війни. Всього з їхніх рахунків до спеціального фонду держбюджету було перераховано 17 млрд грн ($464,8 млн).

Після цього частка решти банків – Форвард Банку, ПІН Банку, Сенс Банку – зменшилася до 3,7% у загальних активах і 3,2% за обсягом коштів клієнтів. Найбільшу ринкову частку має Сенс Банк (3,2%), і саме цей банк віднесений НБУ до системно-важливих.

На початку 2023 року Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) передала акції Промінвестбанку та МП Банку державному Фонду національного інвестува

За даними розслідування NV Business, держава готується до націоналізації Sens Bank. Процедура буде проведена згідно із Законом про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей виведення системоутворюючого банку з ринку в умовах воєнного стану. Початково банк буде оголошено неплатоспроможним через втрату ліквідності та передано в Гарантувальний фонд вкладів.

Які російські небанківські фінансові установи працюють в Україні

У період воєнного стану НБУ заборонив російським громадянам, які є власниками значних пакетів акцій у небанківських фінансових установах, користуватись виборчими правами, а також брати участь у керуванні такими установами фінансових послуг. У разі порушення цих обмежень застосовуються заходи впливу, такі як тимчасова заборона на виборчі права та обмеження використання власником значного пакету акцій в голосуванні.

На ринку небанківських фінансових установ працюють страхові компанії «Мотор-Гарант» і «АльфаСтрахування», а також одна фінустанова і два лізингодавця: «Паритет Фінанс», «Альфа-Лізинг Україна» та «Інвест-Регіон». Власниками значних часток у всіх компаніях є громадяни Росії.

Три компанії зі списку, а саме «АльфаСтрахування», «Паритет Фінанс» і «Альфа-Лізинг Україна», належать вже згаданим Андрію Косогову, Михайлу Фрідману та Петру Авену, які потрапили під санкції згідно з рішеннями РНБО, введеними в дію указами президента.

У зв’язку з присутністю російських громадян у структурах власності цих фінансових установ, НБУ визнав бізнес-репутацію цих компаній бездоганною.

Відповідно, компанії зіткнулися з заходом впливу у формі тимчасової призупинення ліцензій на надання фінансових послуг. На веб-сайті “АльфаСтрахування” зазначено, що призупинення ліцензій передбачає зобов’язання перед поточними клієнтами “продовжувати виконання зобов’язань за вже укладеними договорами страхування, які були придбані до 6 грудня 2022 року.”

НБУ додав, що незабаром буде розглядати заходи впливу на компанію “Інвест-Регіон”.

Які російські МФО працюють в Україні

Щодо МФО, на даний момент не виявлено компаній в яких власниками значних часток є громадяни Росії.

Висновок

Отже, російські фінансові установи все ще працюють в Україні, але їх присутність поступово зменшується через санкції та обмеження, які накладаються на них українськими органами регулювання. Національний банк України активно контролює діяльність цих банків згідно з вимогами законодавства.

Шукаєте онлайн кредити?
Прокрутка до верху