Оновлено 15.03.2025
Лихварі – саме так колись називали людей, що надають позики під відсотки. У наш час їх послуги не втратили своєї популярності – люди продовжують брати приватний кредит у незнайомців під розписку, а газети і інтернет-сайти рясніють рекламою про вигідну і швидку позику, яку можна отримати без документів. Але чи варто ризикувати, позичаючи гроші у незнайомої людини, і що потрібно знати українцям, які на це зважилися?

Умови приватного кредитування
Найчастіше такими послугами користуються люди, які не змогли отримати кредит в банку з кількох причин. Банк може не видати позику в таких ситуаціях:
1. Потенційний позичальник має погану кредитну історію.
2. Клієнт не виплатив борг одному з діючих банків країни.
3. Потенційний позичальник не може надати заставу або поручителів.
4. У людини або у його родичів є судимості.
Не отримавши позику в офіційній установі, багато людей приймають рішення звернутися до фізосіб. Взяти гроші в борг під розписку видається найкращою альтернативою: “приватники” не вимагають доказів наявності стабільного джерела доходу, їм все одно, де “клієнт” візьме гроші для повернення позики. Не цікавий приватним позичальникам і той факт, чи “якісна” у їх клієнта кредитна історія.
Найчастіше єдиний документ, що підтверджує факт позики у “приватного” особи – це розписка, яку позичальник пише у присутності свідків. У ній вказують місце і дату отримання позики, місце проживання кредитора і позичальника, період виплати кредитних грошей та кінцеву суму з відсотками. Таку розписку навіть не обов’язково завіряти у нотаріальній конторі. Відносини приватного кредитора і його клієнтів регулює Глава 71 Цивільного кодексу України.
Після погашення боргу позичальник видає розписку, в якій засвідчено повне погашення боргу.
Кредит від приватної особи: як розпізнати шахрая?
Вибираючи на роль кредитора незнайомої людини, варто бути обережними, щоб не потрапити в лапи шахрая. Не варто брати приватний кредит, якщо:
● Кредитор обіцяє видати позику лише після отримання розписки. Варто пам’ятати, що з моменту підписання розписки позичальник уже має гроші. І навіть якщо він їх ще не бачив, законодавство все одно буде захищати саме кредитора, адже документи свідчать про те, що гроші отримані.
● “Приватник” обіцяє видати кредит під розписку, але тільки якщо спершу отримає передоплату.
● Людина обіцяє видати кредит відразу ж, як тільки ви надішлете йому розписку по e-mail.
Приймаючи рішення взяти гроші в борг під розписку, варто враховувати, що і способи боротьби у нього будуть “приватними”. Такі кредитори не подають до суду, а часто діють, як колектори.
МФО як альтернатива банкам і приватним кредиторам
МФО – це ще одна альтернатива банку і приватним позичальникам. Такі фірми є юридичними особами, тому працювати з ними безпечніше, ніж з “приватниками”. Які ще існують плюси у співпраці з такими фірмами?
1. Офіційність, прозорість і достовірність угоди. Отримуючи кредит в такій фірмі, клієнт точно знає, що співпрацює ні з шахраями.
2. Отримати гроші можна не тільки офлайн, але і на банківську картку.
3. МФО надають позики дуже швидко – з моменту подачі заявки до остаточного рішення пройде не більше 15 хвилин.
4. Отримати фінансові кошти можна навіть при “сірій” або “чорної” зарплати і кредитної історії з “білими плямами”.
5. МФО видають гроші навіть тим людям, яким банк в цьому вже відмовив.