Кредитний портфель: що це, які є види і як формується 

Оновлено 11.03.2025

Якщо ви плануєте взяти позику у банку або оформити терміновий кредит на карту в МФО, знайдіть час, щоб розібратися з основними термінами, що використовуються у кредитуванні. Одне з важливих понять, що допоможе об’єктивно оцінити потенційного кредитора, — це якість кредитного портфеля. Аналіз цього активу важливий насамперед для інвесторів і власників кредитної організації, проте клієнту також слід розуміти, наскільки грамотно кредитор здійснює керування кредитним портфелем, оскільки це підвищує шанси вибрати вигідну та надійну фінансову компанію.

що таке кредитний портфель

Що таке кредитний портфель банку?

Кредитний портфель — це сукупність усіх активних позик, виданих фінансовою організацією на конкретний період часу. Якщо ви зараз маєте незакритий кредит у банку або мікропозику в МФО, ця заборгованість також є частиною кредитного портфеля вибраного вами кредитора.

Портфель кредитних зобов’язань — це компонент активів фінансової компанії, яка отримує дохід у вигляді відсотків за користування позиковими коштами. Обсяг, структура та механізм формування кредитного портфеля дають змогу оцінити загальний фінансовий стан організації. Прибутковість портфеля показує її ефективність та успішність, тому недобросовісні кредитори іноді навіть вдаються до фальсифікації даних. Виявити факти надання недостовірної інформації дає змогу аудит, який може призначити головний державний фінансовий регулятор — Національний банк України. Якщо перевірка якості кредитного портфеля підтвердить обман з боку фінансової установи, їй загрожують штрафи і навіть відкликання ліцензії.

Складники кредитного портфеля

Склад кредитного портфеля різних фінансових структур відрізняється. Так, масив кредитних зобов’язань банків зазвичай набагато складніший, масштабніший і різноманітніший, ніж структура кредитного портфеля МФО, оскільки банки надають ширший спектр послуг. Наприклад, вони видають позики не лише роздрібним клієнтам, а й бізнесу, а також працюють із векселями, банківськими гарантіями та іншими кредитними інструментами. Нагадаємо, що кредитний портфель банку вміщує усі непогашені позики та кредити, що перебувають на етапі виконання. У кредитному портфелі збирається інформація щодо:

  • позичальника;
  • суми боргу;
  • умов кредиту (терміни, відсоткова ставка тощо);
  • забезпечення (застави, поручителів).

Структура та якість кредитного портфеля банку

Відповідаючи на запитання, що входить в кредитний портфель, фінансисти згадують кредити різних категорій і типів, що відрізняються за термінами, відсотками тощо. Це можуть бути:

  • різні споживчі позики (готівкові, товарні тощо);
  • іпотечні кредити;
  • автокредити;
  • різноманітні корпоративні позики тощо.

Формування кредитного портфеля банку або МФО — складний багатоетапний процес. Кредитна організація повинна:

  • визначитися з цілями та цільовою аудиторією;
  • вивчити ринок і конкурентів;
  • вибрати відповідні кредитні продукти та розробити умови для різних програм з урахуванням чинних нормативних актів;
  • сформувати систему оцінки ризику позичальників з урахуванням кредитної історії, фінансових показників тощо.

Далі відбувається безпосередня розробка кредитного портфеля, який потребує постійного контролю та грамотного керування — воно здійснюється так, як це передбачає кредитна політика банку чи МФО. Протягом усього часу роботи кредитної організації регулярно здійснюються  моніторинг та аналіз портфеля, які допомагають зрозуміти, наскільки ефективно використовуються ресурси. До завдань кредитора також входить оптимізація портфеля, наприклад:

  • розробка нових і модернізація поточних кредитних програм;
  • робота з проблемними боргами (одним із рішень може бути продаж проблемних позик третім особам); 
  • диверсифікація кредитного портфеля, яка, зокрема, може передбачати перерозподіл ризиків між різними категоріями позичальників.

Під поняттям якість кредитного портфеля банку мається на увазі рівень ризиків і стійкості масиву кредитних зобов’язань. Оцінюючи якість, беруть до уваги багато факторів:

  • обсяги неповернених кредитів (сума та кількість проблемних позик);
  • своєчасність і повнота виплат;
  • використання скорингу;
  • співвідношення вартості кредитного портфеля до капіталу;
  • ефективність управління ризиками

На нашому сайті ви знайдете дані МФО України з якісним управлінням кредитним ризиком.

Типи кредитних портфелів

Класифікація портфелів кредитних зобов’язань здійснюється за різними факторами, наприклад, можна виділити окремі масиви за різними видами валюти та за різними клієнтами: роздрібний портфель, бізнес-портфель тощо. Один із найбільш затребуваних варіантів типізації та оцінки кредитного портфеля банку та МФО — класифікація позик за ризиком. Залежно від цього критерію розрізняють:

Нейтральний кредитний портфель

Цей варіант вибирають фінансові компанії, для яких на першому місці стоїть стабільність. Нейтральний кредитний портфель банку характеризується мінімальними ризиками, але й невисокими доходами. У разі продажу такий портфель зобов’язань має високу вартість, оскільки покупець отримує якісну клієнтську базу перевірених  клієнтів.

Ризиковий кредитний портфель

Такий портфель включає борги з високою прибутковістю, але й підвищеними ризиками. Це позики під високі відсотки, без забезпечення, із високими ризиками прострочень.

Класифікація кредитного портфеля за рівнем ризику буде неповною, якщо не згадати про оптимальний, або змішаний, портфель кредитних зобов’язань. Він забезпечує помірну прибутковість і помірні ризики за рахунок грамотної комбінації високоризикових і високоприбуткових позик із кредитами середнього та низького ступенів ризику.

Аналіз кредитного портфеля банку та МФО: як здійснюється і чи можна зробити самостійно?

Якщо інвесторам та кредиторам оцінка ефективності кредитного портфеля потрібна для того, щоб забезпечити максимальний прибуток, то позичальникам такий аналіз дає змогу визначити ступінь надійності фінансової компанії. Якісний кредитний портфель МФО для клієнта означає комфортні умови кредитування, справедливу оцінку платоспроможності та мінімізацію ризиків того, що портфель і саме ваша позика буде продана іншим кредиторам (а це завжди створює певні незручності). Але як здійснити таку оцінку?

Існують кількісні та якісні методи аналізу кредитного портфеля, але для цього потрібно мати у своєму розпорядженні великий обсяг інформації. Зокрема, необхідно знати, скільки укладено кредитних договорів щодо кожного продукту, визначити кількість проблемних позик, вирахувати суму прострочень та багато іншого. Аналіз кредитного портфеля банків України здійснюється фахівцями щонайменше раз на квартал. Але позичальнику без спеціальної підготовки здійснити таку оцінку навряд чи вдасться, та й інформація щодо кредитів доступна далеко не вся.

Однак є й інші способи, як звичайна людина може провести власну оцінку.

Якісне керування кредитним портфелем завжди передбачає ефективну систему перевірки клієнтів (скорингу) та створення комфортних, а отже, привабливих умов для позичальників. Якщо МФО забезпечує швидку та точну перевірку під час оформлення позики, якщо кредитор готовий надати кожному позичальнику індивідуальну пропозицію щодо кредитування з урахуванням індивідуального рейтингу, є всі підстави вважати, що у цієї фінансової установи все добре з кредитним портфелем. Опосередковано це також підтверджують відгуки інших клієнтів і тривалість роботи фінансової компанії.

Висновки

Знаючи, що таке кредитний портфель та як він формується, ви зможете оцінити привабливість різних кредитних пропозицій і вибрати надійного та чесного позикодавця. Висока якість кредитного портфеля підтверджує ефективну роботу фінансової організації та її прагнення налагодити тривалі відносини з клієнтом, надаючи йому найкращі умови та якісний сервіс.

Прокрутка до верху