Що робити якщо шахраї оформили на вас онлайн кредит?

Оновлено 10.08.2024

У рамках цієї статті ми детально розглянемо ситуацію, коли шахраї оформили на вас кредит, частіше всього це мікрозайм в МФО, та проаналізуємо всі можливі дії, які ви можете здійснити у даному випадку.

Визначення шахрайства та шахрайських кредитів

У сучасному світі шахрайство стало поширеним явищем. За допомогою різноманітних махінацій шахраї намагаються отримати прибуток на шкоду інших людей. Одним з таких способів є оформлення шахрайського кредиту на ім’я потенційної жертви.

Шахрайський кредит – це кредит, який отримують підставні люди за допомогою підроблених документів та інформації. Шахраї використовують цей спосіб для здійснення шахрайства і заробітку на різниці між сумою кредиту та вартістю підроблених документів. Однак, отримання шахрайського кредиту може призвести до серйозних наслідків для його отримувача, а також для його рідних та близьких.

У даному контексті, метою цієї статті є розгляд питання щодо дій, які необхідно здійснити, якщо шахраї оформили на вас кредит.

Як дізнатися про шахрайський кредит

Іноді, люди не знають, що стали жертвою шахрайських кредитів, поки не отримають сповіщення про заборгованість. Для того, щоб дізнатися про шахрайський кредит, можна скористатися такими способами:

Повідомлення від банку

Якщо ви отримали листа з банку, про який ви ніколи не чули раніше, це може бути ознакою того, що на ваше ім’я було отримано шахрайський кредит. Зателефонуйте до банку, щоб запитати про деталі та відомості про цей кредит.

Повідомлення з боку колекторської компанії

Інколи боргова колекторська компанія може зв’язатися з вами щодо заборгованості, яку ви ніколи не брали на себе. Це може свідчити про те, що було взято онлайн кредит на ваше ім’я. У цьому випадку, ви можете запитати в колекторській компанії інформацію про цей кредит та подати заяву про шахрайство до правоохоронних органів.

Перевірка кредитної історії

Щорічно кожна особа може отримати безкоштовну кредитну звітність в кредитному бюро. Якщо ви помітили дивну заборгованість, яку ви не могли би створити, це може бути ознакою того, що на ваше ім’я було отримано онлайн кредит. У такому випадку, ви можете сконтактувати з банком або МФО, що надіслав цей кредит, та повідомити про шахрайство.

Що робити якщо шахраї оформили на вас кредит?

Як довести, що ви стали жертвою кредитного шахрайства

Деякі поради щодо того, як довести, що ви стали жертвою кредитного шахрайства:

Звернутись в МФО

Повідомте МФО про те, що ви не брали кредит, вам можуть підсказати що робити далі.

Крім того, ви можете направити заяву до МФО з вимогою щодо скасування заборгованості.

Важливо також отримати повну інформацію про укладений договір, зокрема його номер, дату укладання, суму позики та інше. Ви маєте право вимагати від МФО завірені копії договорів.

Також, ви можете записувати всі телефонні розмови із співробітниками МФО або колекторами, щоб мати докази в разі потреби. Не забувайте про свої права як споживача та не соромтеся їх захищати.

Звернення до поліції

Важливо звернутися до поліції з заявою про вчинення кримінального правопорушення. Правоохоронні органи повинні зафіксувати факт правопорушення та внести його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Якщо шахраї заволоділи вашим паспортом внаслідок втрати/викрадення, слід написати заяву про втрату паспорта, щоб шахраї не мали можливості звертатись в інші МФО. Необхідно перевірити внесення паспорта в реєстр втрачених на сайтах МВС та ДМС.

У випадку незаконного укладення кредитного онлайн-договору, важливо звернутися безпосередньо до кіберполіції. Зверніть увагу, що існують проблеми юрисдикції між кіберполіцією та відділком поліції, тому справи можуть бути перенаправлені на розслідування в районі відділку поліції.

Існує висока ймовірність того, що поліція може не знайти злочинців та намагатиметься закрити кримінальну справу. У такому випадку ви можете оскаржувати постанову про закриття кримінальної справи до суду на протязі 10 днів. Суд може відмовитись розглядати вашу заяву у зв’язку з пропуском строку оскарження, тому не затягуйте.

У разі бездіяльності поліції можна скаржитись начальнику відділку поліції, головному управлінню поліції області або направити листа поштою. Також можна звернутись на безкоштовну гарячу лінію поліції за номером 0-800-50-02-02;

Звернутись до регулятора НБУ

Вам потрібно звернутись до Національного банку України та Національної комісії з фондового ринку та цінних паперів зі заявою про підроблення документів для укладення договору онлайн-кредиту на ваше ім’я.

Звернутись до суду

Подати позовну заяву до суду про визнання договору позики (кредитного договору) недійсним. Дана позовна заява розглядається за правилами загального позовного провадження.

В ході розгляду справи необхідно буде доказати, що договір Ви не укладали, про його існування не знали, на сайті МФО не реєструвались і переписки з ними взагалі не вели. Варто подати клопотання до суду про витребування у мобільного оператора, номер якого було зазначено для отримання кредиту, відомостей про місцезнаходження номеру та роздруківку смс-повідомлень.

Також, у клопотанні зазначити вимогу по витребуванню інформації по банківській карті, на яку були перераховані кредитні кошти.


Після того, як буде доведено факт шахрайства, рекомендуємо вам звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про оскаржену кредитну заборгованість з вашої кредитної історії.

Як запобігти шахрайським кредитам в майбутньому

  • Не діліться своїми особистими даними з незнайомими людьми або компаніями;
  • Не залишайте свої особисті дані на публічних майданчиках в Інтернеті;
  • Захищайте свій пароль, не використовуйте легкі комбінації, такі як “123456” або “qwerty”;
  • Не відповідайте на неперевірені електронні листи або повідомлення з проханням надати особисті дані.
  • Слідкуйте за своєю кредитною історією через смс-сповіщення від кредитного бюро або в Дії.

Як уникнути шахрайства при отриманні кредиту

  • Звертайтеся до надійних МФО або кредитних організацій, ;
  • Перед підписанням договору уважно ознайомтесь з умовами кредиту;
  • Не повідомляйте свої банківські дані або платіжні картки через телефон або електронну пошту;
  • Не відправляйте гроші передплати за кредитні послуги незнайомим людям або компаніям.
Прокрутка до верху